Chat with us, powered by LiveChat

Modne i wygodne fotele biurowe. Czy funkcjonalność i design idą w parze?

Modne i wygodne fotele biurowe. Czy funkcjonalność i design idą w parze?

Fotele są niezwykle istotnym elementem wyposażenia biura! Twoi pracownicy spędzają w nich w końcu po 8, lub więcej, godzin dziennie. Warto więc zapewnić im najwyższą jakość i wygodę, nie od dziś bowiem wiadomo, że jest to niezbędne do produktywnej i efektownej pracy! Aranżacja biura potrafi wiele zmienić! W dalszej części artykułu podpowiadamy, jaki fotel biurowy wybrać, co zrobić i na jakie elementy zwrócić uwagę, by fotele biurowe były w stu procentach komfortowe, ale też stylowe! Nie zawsze łatwo jest dobrać takie akcesoria i meble, aby funkcjonalność i design szły w parze. W szczególności musimy zwrócić uwagę na ergonomikę. Jest to dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Często wybór fotela będzie zależał więc od indywidualnych czynników. Jakich?

Po pierwsze: wysokość. Dla zachowania odpowiedniej postawy, nogi podczas pracy powinny zostawać zgięte w kolanach pod kątem 90°. W związku z tym, w przypadku wysokich pracowników, niezwykle ważne jest zapewnienie możliwości podniesienia siedziska. Zbyt niskie (zbyt wysokie również) siedzisko może powodować niewłaściwe rozłożenie ciężaru wzdłuż kręgosłupa, przez co Twój pracownik mógłby dorobić się dolegliwości bólowych. Po drugie: podłokietnik. Niestety bardzo wiele produktów na rynku posiada nieregulowane i wąskie podłokietniki. Często więc nie są one dostosowane do danego użytkownika. Powinny natomiast być nieustannym podparciem dla rąk podczas pracy. Regulowane podłokietniki dają też szansę, by dostosować ich wysokość do aktualnie wykonywanej czynności, przez co każdy pracownik będzie mógł liczyć na stuprocentową wygodę! Kolejnym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę jest oparcie. Powinno być one profilowane, z ruchomym podparciem lędźwiowym, co pozwala dostosować fotel do wzrostu użytkownika. Zaleca się też, by posiadało wypukłości, odpowiadające anatomicznemu ułożeniu kręgosłupa. Po czwarte: wentylacja. Jeśli stawiasz na tworzywa sztuczne, będzie ona niezbędna. Natomiast, gdy wybierasz materiały naturalne, najczęściej nie jest konieczna. Co więcej naturalna skóra posłuży na dłużej i pozwoli, by funkcjonalność szła w parze ze stylem. W siedzisku istotne jest zaokrąglenie brzegu i delikatne opadanie – wówczas nie uciska ono ud.
W ostatnim czasie niezwykle częstym wyborem stał się biurowy fotel kubełkowy. Jest to przykład przykładem takiego mebla, przy którym design wygrywa nad wygodą i użytkowością. Dlaczego? Przy takim modelu producenci często decydują się zrezygnować z niektórych udogodnień dostępnych w prostszych modelach i np. nie montują w fotelach regulowanego podparcia lędźwiowego ani ruchomego zagłówka. Przez to taki fotel może być zupełnie niewygodny dla osoby bardzo wysokiej lub, przeciwnie, niskiej. W przypadku wyboru takiego modelu, należy przeanalizować, czy pracownicy faktycznie będą na nim wydajni. Pamiętajmy, że biuro ma być przede wszystkim funkcjonalne. Jeżeli jednak ten styl podoba Ci się na tyle, by zrezygnować z pewnych ulepszeń, dostępnych w podstawowych fotelach, to pamiętaj, by wybrać kolorystykę spójną z resztą wystroju biura. Na pewno sprawi to, że aranżacja wnętrz będzie bardziej podobać się pracownikom, co wpłynie na ich wydajność. A nie ma przecież nic lepszego niż praca w dobrym nastroju!
Całe szczęście jednak, większość udogodnień, jakie są wymagane, by fotel obrotowy był dobry dla zdrowia oraz wydajności pracowników w biurze, nie wpływa na design. Bez problemu więc możemy mieć zarówno funkcjonalny, wygodny, prozdrowotny, jak i stylowy fotel biurowy! Przy niektórych modelach należy jednak zwrócić większą uwagę na preferencje użytkownika. Wybierając wszystkie fotele do biura w takim samym stylu i kolorystyce, zadbasz o dobre wrażenie, jakie Twoje wnętrze będzie wywoływać na każdym, kto się tam pojawi.

Wybór dobrego fotela biurowego wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na analizę wielu dostępnych opcji, zanim jednak do tego dojdzie, należy ocenić oczekiwania i wymagania pracowników, ponieważ to one decydują o tym, jakie cechy fotela są kluczowe, a jakie mają mniejsze znaczenie. Lista elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, jeśli chodzi o krzesło biurowe, nie jest może zbyt długa, ale należy traktować ją poważnie, ponieważ krzesło biurowe to najprawdopodobniej miejsce, w którym Ty i Twoi pracownicy spędzacie najwięcej czasu w ciągu dnia. Warto więc zadbać o to, aby nie wpłynęło to negatywnie na zdrowie, samopoczucie i wyniki pracy.